Szakmai kirándulás 2022. szeptember 19. Makó

2022-ben szakmai kirándulásunkat Makó látnivalóira alapoztuk. Így a Makovecz Imre által tervezett könyvtár megtekintése, kollégák megismerése volt az egyik célunk. Ezen kívül a helyi múzeum meglátogatása szerepelt programunkban, végül hazafelé indulva egy kis kitérővel Óföldeák templomának bejárása volt a programunkban.

Szeptember 19-én reggel 8 óra előtt volt a gyülekező a Békés Megyei Könyvtár épülete előtt, ahonnan 8 órakor indultunk a bérelt autóbusszal Makó irányába. Ugyan Makó belvárosában a forgalmi rend nem tette
lehetővé, hogy közvetlen a könyvtár épületéig utazhassunk, szerencsére a közelben állhatott meg az autóbusz, így rövid sétát követően a jelzett időben érkezhettünk a városi könyvtárba. Kovács Andrea, a könyvtár szakmai vezetője fogadott bennünket és rövid intézmény- és épülettörténeti bevezető után körbevezette csoportunkat a jellegzetesen makoveczi épületben. A terek bemutatása során szóba kerültek az egyedi kialakítású épület előnyei és hátrányai egyaránt, valamint azon nehézségek, melyek aktuálisan jellemzik jelenlegi működésüket. Más települési könyvtárakhoz hasonlóan őket is érintik az energiatakarékossági
intézkedések. Ennek pozitív hozadékaként viszont számos civil szervezet székhelye, találkozóhelye lesz a továbbiakban a könyvtár, ami így akár erősítheti a forgalmat, használatot. A használók által látogatható szolgáltató terek mellett könyvtáros csoportunk betekintést nyerhetett a szakmai személyzet által használt irodákba, raktárakba, egyéb személyzeti helységekbe. Kevéssé látványosan, ám ezek esetében is érzékelhető volt a híres tervező munkája. Viszont azzal is szembesülnünk kellett, hogy a bár háttér irodák, műhelyek azt engednénk, a szakmai munkatársak létszáma meglehetősen kevésnek tűnik a település nagyságát, a használtsági adatokat figyelembe véve. Szintén betekintést nyerhettünk az épület kivitelezése során elkövetett hibákba, melyek 2-3 év használat után már javításokat igényelnek, ami viszont egy új épület esetében mindenképpen rossz hír. 

A könyvtár bemutatását követően pár perces sétával közelítettük meg a város főterén, a Polgármesteri Hivatal előtt elhaladva a Múzeum egység központi épületét. A Múzeum főépületében Szikszai Zsuzsanna, az összevont könyvtár és múzeum intézmény igazgatója fogadta csoportunkat, s röviden ismertette a múzeum szervezetét és történetét. Ezt követőn Forgó Géza történész, és Börcsök Attila gyűjteménykezelő gondjaira bízott bennünket.

A főépület kiállító helységeiben egy időszakos kiállítást tekinthettünk meg az 1848-49-es szabadságharcról, s emellett egy állandó helytörténeti kiállításon keresztül ismerhettük meg Makó múltját, jeles eseményeit, neves szülötteit, történelmi személyeit. A helytörténeti kiállítás részleteit Forgó Géza mutatta be, s egészítette ki részletes ismertetőjével. Ennek megtekintését követően Börcsök Attila vette át kalauzolásunkat, s előbb az udvaron található néprajzi skanzen épületeit tekinthettük meg, majd a településre jellemző foglalkozás és életmód történetét szemléttető műhelyeket járhattuk be. Különösen érdekes volt a hagymatermesztés történetét, eszközeit bemutató tárlat, melynek megismerésével együtt hasznos ismereteket szerezhettünk saját kertészkedésünkhöz is. A néprajzi és mezőgazdasági témákat követően visszakanyarodtunk az irodalom és a történelem témaköréhez, s pár perces sétával ellátogattunk az Espersit-házhoz. A város egykori irodalom és művészetpártoló polgárának lakóházában berendezett kiállítás bemutatja Makó 19-20. századi kulturális életét, többek között Juhász Gyula és József Attila életének ide kötődő vonatkozásait, munkásságát. A maga nemében egyedülálló gyűjtemény számos eredeti dokumentummal és fényképpel illusztrálva, és Forgó Géza történész ismertetőjével kiegészítve egy nem mindennapi irodalomtörténeti kalandozás élményét nyújtotta csoportunknak.

A múzeumi egységek látogatását lezárva buszra szállt könyvtáros csoportunk, és az esős rossz idő ellenére ellátogattunk a Lombkorona-sétányhoz. Előzetesen tájékozódtunk arról, hogy még fogad látogatókat, azonban azt is olvastuk az utazásra készülve, hogy rossz idő esetén nem lehet a sétányt végigjárni, ami – a helyszíni tapasztalatunk szerint – valós információ volt.

Tervezett szakmai utunk utolsó állomása Óföldeák, azon belül egy Árpád-kori erődtemplom volt, ahová a tervezettnél hamarabb értünk ugyan, és emiatt várnunk kellett „vendéglátónk” megérkezésére. A várakozás alatt azonban alkalmunk volt megcsodálni az épületet és környezetét. Laczkó István plébános úr érkezését követően belülről is megtekintettük az épületet, mely búcsújáró helyként is ismert. Plébános úr részletesen bemutatta a település és a templom történetét, ismertette a helyi jellegzetességeket. A továbbiakban Óföldeákról indulva Békéscsabára, a Békés Megyei Könyvtár épületéhez utaztunk, ahol lezártuk a szakmai programunkat, s a vidékről érkező kollégák hazaindultak. Bár az idő nem kedvezett számunkra, mégis tartalmasan, sok ismeretet szerezve zajlott tanulmányutunk, illetve újabb szakmai kapcsolatok kialakítására, tapasztalatcserére nyílt alkalmunk.

Dézsi János, elnök